Historia Parafii

cispan

Widok na Cisną

Cisna położona jest na wysokości 549 m n.p.m. Powszechnie jest uznawana za najładniejszą miejscowość w Bieszczadach. Położona w dolinie rzeki Solinki tworzy malowniczą kotlinkę. Ze wszystkich stron otaczają ją wysokie szczyty zwane górami ciśniańskimi. Od południa to Rożki (935 m npm) , masyw Jasła (1158 m npm) od wschodu grzbiet Ryczego-Wołu (178 m npm) i od północy Horb (710 m npm), Łopiennik (1069 m npm) i Łopieninka (978 m npm), od pn. zachodu rozciąga się góra Hon (820 m npm) zwana Nowy Gruń (od niepamiętnych czasów – wzmianka w roku 1498) od której podnosi się masyw Wysokiego Działu stanowiący dawną granicę etniczną między Łemkami a Bojkami z niedalekim Wołosaniem (1071 m).

Ta przepiękna malownicza kotlina posiada swój lokalny mikroklimat, stwarzający fantastyczne warunki dla wypoczynku oraz uprawiania turystyki letniej i zimowej.

Mapa Polski TargeoW sprawozdaniach pisanych do Jacka Fredry przez Kryspina Kołrela, z początku lat 1800-tych wynika, że w Cisnej znajdują się źródła wód mineralnych, zaznaczone w okolicach dzisiejszego Płaskiego i Horbu na mapach z tego okresu.

Średnia roczna temperatura dla Cisnej i okolic to 5,1 stopnia Celsjusza, co daje latem średnią około +15 stopni Celsjusza, natomiast zimą -7 stopni Celsjusza. Ciekawostką meteorologiczną jest to, że Cisna zawsze uważana była za miejscowość o największym opadzie rocznym w Polsce, do chwili wystąpienia anomalii atmosferycznych w naszym kraju. W latach 1950 – 1990 średni opad roczny w Cisnej wynosił grubo ponad 2400 mm, przy średniej krajowej 1200 mm.

Śnieg w Cisnej zalega przeciętnie 107 dni w roku, przy grubości pokrywy 132 cm. Pojawia się w listopadzie by zniknąć z końcem kwietnia. Miejscowość jest nawiedzana przeważnie przez wiatry wiejące z południa i południowego wschodu, co stanowi około 42% wszystkich wiejących tu wiatrów. W okresie jesienno-zimowym występują tu również wiatry halne, których szybkość dochodzi do około 180 km/godz.

Lasy zajmują 82,4 % powierzchni, z czego procentowo najwięcej zajmuje buk i olcha. W okolicznych lasach występują niedźwiedzie brunatne, wilki, rysie, lisy. Niestety ale do rzadkości należy już żbik, borsuk i stale zmniejszające się pogłowie jeleni, łani, saren i kozłów. W rzekach i potokach coraz częściej możemy natrafić na wydrę i bobra. Okoliczne pola i lasy zamieszkuje ponad 100 gatunków ptaków.

Cisna posiada połączenia komunikacyjne: z Komańczą – tzw. drogą karpacką Cisna-Zakopane, z Leskiem – tzw. obwodnicą bieszczadzką, a następnie trasą Lesko – Sanok – Rzeszów – Radom z Warszawą, oraz Ustrzykami Dolnymi poprzez Wetlinę, Ustrzyki Górne – również dużą obwodnicą. Ponadto jadąc najbardziej urokliwą drogą bieszczadzką z Cisnej do Terki przez Buk dotrzemy do Polańczyka i Soliny. Przez Cisnę przebiega torowisko nieistniejącej już kolejki do transportu drewna. Dziś na odcinku Przysłup – Wola Michowa zastąpiła ją kolejka turystyczna która przewozi gości odwiedzających Cisnę i okolice. Całe torowisko biegnie z Moczarnego za Wetliną do Rzepedzi z odgałęzieniem w Smolniku do Łupkowa.