Parafia 2003-2015 cz. 2

21. Pielgrzymki

W dniu 7 października 2006 r. w Haczowie odbyła się Ogólnodiecezjalna Pielgrzymka Róż Różańcowych z Archidiecezji Przemyskiej. Spotkanie rozpoczęło się zawiązaniem wspólnoty o godz. 9.30. o godz. 10.00 rozpoczęła się Uroczysta Msza Św. koncelebrowana, której przewodniczył i Słowo Boże wygłosił Ks. Bp Marian Rojek – biskup pomocniczy naszej Archidiecezji. Po zakończeniu Mszy św. i po krótkiej przerwie na posiłek rozpoczęła się procesja różańcowa, w czasie której odmawiano tajemnice radosne Różańca Św. Na zakończenie w kościele uczestnicy pielgrzymki uczestniczyli w konferencji prowadzonej przez Ks. Jana Smołę – proboszcza parafii Ustianowa – duszpasterza odpowiedzialnego za Róże Różańcowe w Archidiecezji.
W pielgrzymce brali udział przedstawiciele naszej wspólnoty parafialnej – zelatorzy i przedstawiciele poszczególnych róż: p. K. Ławrowska, A. Wojnarowska, M. Szul, H. Jatczyszyn, H. Rachwalska oraz ks. Janusz Marszałek. W drodze powrotnej pielgrzymi odwiedzili klasztor OO. Bernardynów w Dukli, gdzie znajdują się relikwie Św. Jana z Dukli, a także kościółek „Na Puszczy” – miejsce pustelni Św. Jana.

Grupa pielgrzymkowa w Częstochowie

Tradycją wpisaną w Parafię jest Pielgrzymka Dziękczynna uczniów kl. II i III oraz ich rodziców i wiernych ze wspólnoty parafialnej „Śladami Jana Pawła II”. Pielgrzymi odwiedzają Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kalwarii Zebrzydowskiej, Wadowice – rodzinne miasto Jana Pawła II, dom Papieża oraz kościół, w którym był ochrzczony i wzrastał duchowo Karol Wojtyła.
Następnie udają się do Częstochowy, aby wieczorem pierwszego dnia pielgrzymki uczestniczyć w Apelu Jasnogórskim, a rano po uczestniczeniu w odsłonięciu obrazu i pierwszej Mszy Św. o godz. 6.00 odprawić Nabożeństwa Drogi Krzyżowej na wałach. Przed południem pielgrzymi wyruszają w stronę Krakowa, odwiedzają najpierw Łagiewniki – Sanktuarium Miłosierdzia Bożego, a następnie Zamek Królewski na Wawelu, zwiedzają Katedrę Wawelską, groby i sarkofagi królów, oraz wychodzą na wieżę aby zobaczyć słynny dzwon Zygmunta. Później udają się na Krakowski Rynek, gdzie zwiedzają Kościół Mariacki oraz Sukiennice – mając czas wolny dla całej grupy. Po zwiedzeniu Rynku udają się w drogę powrotną do Cisnej.

Pielgrzymki dziękczynne „Śladami Jana Pawła II” odbyły się: W dniach 31 maja – 1 czerwca 2007 r., 2-3 czerwca 2008 r., 7-8 czerwca 2010 r., 27-28 maja 2015 r.

W dniu 24 września 2011 r. odbyła się Archidiecezjalna Pielgrzymka Róż Żywego Różańca do Sanktuarium Matki Bożej Murkowej w Krośnie, będąca jednocześnie wielkim dziękczynieniem za dar tegorocznej Beatyfikacji Jana Pawła II. Po raz drugi wspólnie na pielgrzymkę udali się przedstawiciele parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Baligrodzie oraz parafii pw. Św. Stanisława Bpa i Męczennika w Cisnej, pod opieką duszpasterską ks. proboszcza parafii Cisna. Grupa uczestniczyła w konferencji oraz spotkaniu modlitewnym w kościele stacyjnym pw. Św. Wojciecha w Krośnie, gdzie została serdecznie przywitana przez proboszcza miejscowej parafii – ks. prałata Krzysztofa Mijala, który w latach 1994-1999 był proboszczem parafii w Cisnej. Po zakończeniu spotkania formacyjnego wszyscy pielgrzymi udali się pod Pomnik Bł. Jana Pawła II. Tam o godz. 12.00 rozpoczęła się uroczysta Msza Św. z udziałem wszystkich grup pielgrzymkowych z całej Archidiecezji. Mszy Św. przewodniczył i słowo Boże wygłosił Ks. Abp Józef Michalik – Metropolita Przemyski, Przewodniczący KEP. Na zakończenie Mszy Św. Ks. Abp podziękował wszystkim przedstawicielom parafii za wspólną modlitwę i pobłogosławił nową Różę pw. Bł. Jana Pawła II. Wszyscy uczestnicy złożyli ks. Abpowi najserdeczniejsze życzenia z racji 25 rocznicy przyjęcia sakry biskupiej, zapewniając go o naszej nieustannej modlitwie w jego intencji. Pielgrzymi w drodze powrotnej udali się na Pustelnię Św. Jana z Dukli w Lipowicy, gdzie nawiedzili kościółek, pustelnię oraz odmówili Koronkę do Bożego Miłosierdzia.

W dniu 22 października 2011 r. liczna grupa 50 pielgrzymów z Parafii Cisna udała się autokarem na „Pielgrzymkę do Sanktuariów Przemyśla i okolic”. Wędrówka rozpoczęła się od Przemyśla, gdzie można było zwiedzić najpierw Wieżę Archikatedralną oraz Archikatedrę Przemyską. Oczekiwał nas ks. Marek Wojnarowski – dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Przemyślu, który oprowadził pielgrzymkę po naszej Archikatedrze. Uczestnicy mieli możliwość pomodlić się przy cudownej figurze Matki Bożej Jackowej oraz przy relikwiach patronów naszej Archidiecezji: Św. Józefa Sebastiana Pelczara i bł. Jana Wojciecha Balickiego.
Następnie pod kierunkiem ks. Marka zwiedzili piękne ekspozycje w Muzeum Archikatedralnym oraz udali się na górę Zamkową, gdzie mieści się Instytut Teologiczny i Wyższe Seminarium Duchowne w Przemyślu. Za zgodą ks. rektora nawiedzili Oratorium – Pokój bł. Jana Wojciecha Balickiego – długoletniego rektora Seminarium. Z ogrodu seminaryjnego przechodząc przez park obok Zamku powrócili do autokaru, aby udać się do oddalonej 25 km od Przemyśla Kalwarii Pacławskiej, po drodze mijając kapliczki Dróżek Pana Jezusa i Matki Najśw. Na wzgórzu kalwaryjskim mieści się Sanktuarium Matki Bożej. Msza Św. przed cudownym wizerunkiem Pani Kalwaryjskiej była sprawowana po raz pierwszy w liturgiczne Wspomnienie bł. Jana Pawła II. Po zakończeniu Eucharystii brat franciszkanin przywitał grupę i opowiedział piękną historię obrazu, powstania sanktuarium i kompleksu przyklasztornego wraz z kapliczkami Dróżek Pana Jezusa i matki Bożej. Po odmówieniu Koronki do Miłosierdzia Bożego uczestnicy pielgrzymki indywidualnie mogli się pomodlić przed obrazem Matki Bożej Kalwaryjskiej, złożyć intencje i prośby modlitewne oraz udać się do pobliskiego sklepiku, aby zakupić pielgrzymkowe pamiątki.

W dniu 25 października 2014 r. parafianie z Cisnej wraz ze swoim duszpasterzem wybrali się na jednodniową pielgrzymka „Śladami sanktuariów Naszej Archidiecezji” – do Jarosławia i Leżajska.
W Jarosławiu gościli u Matki Bożej Śnieżnej (wizerunek koronowany 2 sierpnia 2014) w kościele farnym, o którym kilka słów opowiedział Proboszcz – ks. Marian Bocho, następnie zwiedzili Opactwo Sióstr Benedyktynek i zabytkowy Rynek.
W Leżajsku u Matki Bożej Pocieszenia (ojcowie franciszkanie – bernardyni) pielgrzymi uczestniczyli w Eucharystii sprawowanej przez ks. Janusza Marszałka.

22. Sport

W dniu 2 maja 2007 r. w sali gimnastycznej Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Cisnej odbył się w ramach Parafiady 2007 Turniej Piłki Siatkowej o Puchar Parafii Cisna. W turnieju wzięły udział cztery drużyny: Cisna I, „Aniołki” (drużyna dziewcząt) ; „Włatcy Móch” (drużyna męska) oraz Wojtkówka. Turniej obfitował w wiele atrakcyjnych i emocjonujących chwil. Wyniki turnieju: 1. Wojtkówka, 2. Cisna I, 3.Włatcy Móch”, 4. „Aniołki”.
Sędzią wszystkich spotkań był emerytowany nauczyciel wf – pan Andrzej Wróbel, pracujący przez długie lata w szkołach w Cisnej a obecnie zamieszkujący w Wojtkówce. W imieniu organizatorów nagrody – okazałe puchary i dyplomy – wręczył reprezentujący Parafię Rzymskokatolicką pw. Św. Stanisława Bpa – ks. proboszcz Janusz Marszałek.

9 maja 2010 r. na stadionie Orlika w Cisnej rozpoczął się Turniej Piłkarski „O Puchar Parafii Cisna. W turnieju wzięły udział cztery drużyny: Cisna, Księża, Radni Gminy Cisna, i Żubracze. Turniej rozegrano systemem pucharowym. Wszystkie mecze sędziował Marcin Drewniak – parafianin z Cisnej, do niedawna sędzia IV ligi. Zwycięzcą Turnieju została drużyna Księży, pokonując w finale reprezentantów Cisnej. Królem strzelców został ks. Roman /4 bramki/.

Turniej Ministrantów 2013

W sobotę, 22 czerwca 2013 r. na Orliku w Cisnej, odbył się Dekanalny Turniej Ministrantów w piłce nożnej. W turnieju uczestniczyło 9 drużyn w dwóch kategoriach: uczniowie Szkoły Podstawowej i uczniowie Gimnazjum. W kategorii Szkoły Podstawowej zwyciężyła parafia Lesko. Trzecie miejsce zajęła parafia Cisna w składzie: Przemysław Staszkiewicz – bramkarz i kapitan, Krzysztof Chmura, Julian Kobus, Krzysztof Cycak, Jakub Franos i Gniewko Bryk. W tej kategorii uczestniczyło 4 drużyny.
W kategorii Gimnazjum I miejsce zajęła parafia Bezmiechowa, która pokonała wszystkie drużyny. II miejsce zajęła parafia Cisna. Drużyna z Cisnej wystąpiła w składzie: Jakub Fecycz – kapitan, Hubert Kobus – bramkarz, Sebastian Staszkiewicz, Dominik Jurek, Michał Sobol, Konrad Waligóra, Tomasz Gałuszka i Jakub Waligóra.Najlepszym bramkarzem turnieju został Hubert Kobus, a najlepszym zawodnikiem drużyny był Michał Sobol – strzelec 4 bramek.

23. Poświęcenie Szlaku Papieskiego

W dniu 23 września 2007 r. odbyło się odsłonięcie i poświęcenie obelisku – a zarazem otwarcia i poświęcenia Szlaku Papieskiego im. Jana Pawła II. Ks. Karol Wojtyła wędrował szlakami bieszczadzkimi w latach 1952-60, w Cisnej przebywał pięciokrotnie. Uroczystości poświęcenia i odsłonięcia przewodniczył ks. prałat Stefan Misiniec – proboszcz parafii Najśw. Salvatora w Krakowie. W koncelebrze brali udział: ks. Piotr Bartnik – pracujący dawniej w Cisnej a obecnie w Górzance i o. Amadeusz Irzyk OFM – proboszcz z Wetliny. Homilię wygłosił ks. Janusz Marszałek.
W uroczystości uczestniczyli także: pani poseł Elżbieta Łukacijewska, starosta leski – Marek Celina, wójt gminy Cisna – Renata Szczepańska, prezes Fundacji Szlaki Papieskie – Urszula Własiuk oraz uczestnik wędrówek Jana Pawła II – p. Jerzy Rieder.

24. Nadanie Imienia Gimnazjum w Cisnej

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Msza św. podczas uroczystości nadania imienia Gimnazjum w Cisnej 2007

W dniu 28 września 2007 r. Gimnazjum Nr 1 w Cisnej przeżywało wielką uroczystość nadania Szkole imienia płk Kazimierza Iranka–Osmeckiego.
Uroczystości patronowali: Prezydent RP na Uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, Dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich gen. bryg. Janusz Bronowicz, Komendant Główny Związku Strzeleckiego „Strzelec” Jan Józef Kasprzyk. Gościem honorowym był syn pułkownika – Jerzy Iranek-Osmecki.
O godz. 9.00 rozpoczęła się Uroczysta Msza Św. polowa koncelebrowana (obok szkoły pod wielkim namiotem), której przewodniczył ks. prałat Mieczysław Bąk – dziekan i proboszcz parafii pw. Nawiedzenia NMP w Lesku. W koncelebrze uczestniczyli: ks. Stanisław Guzy – proboszcz parafii Baligród, ks. Adam Zaremba – proboszcz parafii Średnia Wieś, o. Justynian Rosa OFM – wikariusz parafii Wetlina oraz ks. Janusz Marszałek – proboszcz parafii Cisna, który wygłosił homilię.
Pod koniec uroczystej Mszy Św. odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy, którego dokonali: Jerzy Iranek–Osmecki – dawny redaktor Radia Wolna Europa, wicewojewoda podkarpacki – D. Iwaneczko, wicekurator podkarpacki – M. Karasiński, poseł na Sejm RP – E. Łukacijewska, wójt gminy Cisna – Renata Szczepańska oraz dyrektor Gimnazjum Nr 1 w Cisnej – Ireneusz Benewiat. Po odsłonięciu poświęcenia tablicy dokonał ks. prałat Mieczysław Bąk.
Po zakończeniu Mszy Św. Żołnierze Pułku Strzelców Podhalańskich wraz z uczniami Gimnazjum przenieśli pamiątkową tablicę na salę gimnastyczną, gdzie uczniowie Gimnazjum zaprezentowali program słowno muzyczny o Patronie Szkoły i przemawiali zaproszeni goście. Na zakończenie wszyscy uczestnicy uroczystości wyszli przed budynek szkoły, gdzie odbył się Uroczysty Apel Poległych. Po Apelu Poległych młodzież Gimnazjum w Cisnej, z Pstrągowej oraz członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” wyruszyli na trasę II Marszu Historyczno-Turystycznego Szlakiem Kurierskim Płk. Kazimierza Iranka-Osmeckiego – trwającego w dniach: 28-30 września.
Trasa rajdu biegła przez: Roztoki Górne – granica polsko-słowacka – Kiczerka – Rosocha – Hyrlata – Żubracze – Wołosań – przełęcz Żebrak – Chryszczata – Kamionka. Młodzież przeszła trasę, którą w 1940 r. pokonał Kazimierz-Iranek Osmecki jako emisariusz Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.
30 września 2007 r. młodzież biorąca udział w rajdzie oraz syn Pana Pułkownika uczestniczyli we Mszy Św. niedzielnej sprawowanej w kościele parafialnym o godz. 8.00.

25. Jubileusz 50-lecia Parafii

jub08

Msza św. Jubileuszu 50-lecia Parafii: Ks. Bp M. Rojek (w środku). ks. dziekan M.Bąk (po lewej). Po prawej ks. proboszcz J. Marszałek.

Dnia 26 września 2008 r. na placu przy Urzędzie Gminy w Cisnej odbyła się Uroczystość Jubileuszu 50-lecia Parafii Cisna. Uroczystej Mszy Św. przewodniczył oraz wygłosił homilię Ks. Bp Marian Rojek – biskup pomocniczy Archidiecezji Przemyskiej. Ks. Biskup udzielił sakramentu bierzmowania 26 kandydatom – uczniom III kl. Gimnazjum im. płk Kazimierza Iranka–Osmeckiego w Cisnej. W czasie Mszy Św. odśpiewano dziękczynne Te Deum – „Ciebie Boga wysławiamy” za 50 lat działalności duszpasterskiej w parafii Cisna.
Ks. Biskup wręczył pamiątkowe medale najbardziej zasłużonym osobom, zaangażowanym w budowanie społeczności parafialnej. Wyróżnienie otrzymali: Kazimierz Błaż, Józef Bryk, Daniela i Aggeusz Ćmakowscy, Helena Jatczyszyn, Bronisław Kaczmar, Genowefa Rachwalska, Stanisław Rodzinka, Piotr Szarek, Bronisława Waligóra, Teodor Więcek, Albina Wojnarowska.
Następnie ks. Biskup poświęcił pamiątkową tablicę upamiętniającą Jubileusz Parafii ufundowaną przez Róże Żywego Różańca. Po błogosławieństwie na zakończenie i odśpiewaniu hymnu „Boże coś Polskę” celebransi i wierni weszli do świątyni parafialnej, gdzie pod przewodnictwem Ks. Biskupa pomodlili się jeszcze w intencji zmarłych kapłanów oraz zmarłych ofiarodawców parafii Cisna.
W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych: poseł na Sejm RP – Elżbieta Łukacijewska, Przewodniczący Rady Gminy, Nadleśniczy Nadleśnictwa Cisna – Grzegorz Łukacijewski, Wójt Gminy Cisna – Renata Szczepańska, Sołtys Wsi – Jan Moczyróg.
We Mszy Św. uczestniczyli byli proboszczowie – duszpasterze parafii Cisna: Ks. Jan Wołosz, Ks. dziekan Jan Krupiński, Ks. prałat Krzysztof Mijal, Ks. Piotr Bartnik, Ks. Stanisław Misiak, a także Ks. Arkadiusz Śliwiński, Ks. dziekan Mieczysław Bąk, Ks. wicedziekan Stanisław Guzy, Ks. Michał Błaszkiewicz – proboszcz z parafii Sanok–Dąbrówka, który przygotowywał parafię przez Nabożeństwo 40-godzinne, o. Amadeusz Irzyk z parafii Wetlina oraz ks. Janusz Marszałek.
Uroczystość uświetniła oprawa muzyczna: organista – p. Edward Mąka z Tarnawy Górnej oraz Chór Kameralny z Cisnej.

26. Posługa Diakońska i Klerycka

Ważną częścią formacji seminaryjnej jest posługa na parafii, jaką podejmują diakoni podczas Wielkeigo Postu. Jedną z parafii, do której przybywają diakoni jest Cisna. Praktyka ks. diakona obejmuje działania duszpastersko-wychowawcze z dziećmi, młodzieżą oraz dorosłymi w naszych świątyniach, w szkole, w plebanii oraz na terenie całej wspólnoty parafialnej.

W Wielkim Poście 2010 r. w parafii Cisna posługę duszpasterską podjął ks. diakon Rafał Borcz, pochodzący z parafii Tryńcza k. Przeworska.
W 2011 r. posługiwał w Cisnej ks. diakon Paweł Kowal.

37

ks. dk P. Krzych z dziećmi

W 2012/2013 roku, roczną posługę duszpasterską odbywał kl. Łukasz Czaja – pochodzący z parafii Zarszyn.

W okresie Wielkiego Postu 2014 we wspólnocie parafialnej praktykę duszpasterską odbywał ks. diakon Łukasz Pernal,  a w 2015 ks. diakon Piotr Krzych, pochodzący z parafii farnej, z Bazyliki pw. Ducha Św. w Przeworsku.

27. Rozbudowa Świątyni Parafialnej

W sobotę 16 czerwca 2007 r. rozpoczęły się pierwsze prace zbrojeniowe. Tego dnia pojawił się Ks. Krzysztof Mijal, który przebywał na terenie Parafii wraz z grupą Oazy Rodzin. Było to jakby symboliczny moment – jak w sztafecie w czasie zawodów – przekazania pałeczki od tego, który tak wiele wysiłku włożył w powstanie plebanii i kościoła filialnego w Przysłupiu.
Jednak do historii przejdzie data 18 czerwca 2007 r.. W poniedziałek o godz. 8.00 rano wszyscy pracujący tego dnia przy kościele zgromadzili się na Mszy Św., w czasie której modliliśmy się do Boga o szczególne Jego błogosławieństwo oraz opiekę Matki Najświętszej na czas rozpoczętych prac. Prace o tyle są trudne i skomplikowane, że wymagają gruntownego rozebrania i wyburzenia tej części murów i fundamentów, które przeszkadzają w powstaniu nowych, zbrojonych i właściwie przygotowywanych fundamentów.
Kierownikiem budowy został p. Tadeusz Potoczny – związany z parafią Baligród i Mchawa, który prowadzi prace od lat, jest również zaangażowany w dzieło budowy świątyni w Baligrodzie.
Za prace zbrojeniowe i murarskie odpowiadali: p. Bronisław Sowa z Berezki – który w latach 70-tych pracował i mieszkał na terenie Krzywego oraz p. Józef Lorenc z Wołkowyi. Majstrowie wykonali szereg prac budowlanych, pracowali przy budowie kościołów w Terce, Berezce, Średniej Wsi i Baligrodzie, a także wykonali wiele prywatnych domów – także w Cisnej.
Pierwszym etapem rozbudowy naszej świątyni było rozebranie i wyburzenie murów prezbiterium oraz nawy bocznej. Brygady poszczególnych miejscowości i rejonów naszej parafii rozbijały poszczególne elementy. Ten etap trwał przez przeszło tydzień – 16–24 czerwca 2007. W tym czasie majstrowie wykonywali specjalne zbrojenia pod część fundamentową, pod dzwonnicę oraz trzy słupy wzmacniające pod konstrukcje nawy bocznej. W dniu 25 czerwca rozpoczęły się prace wyrównujące plac wokół kościoła – przez cały dzień w ciągu 12 godzin koparka wypożyczona z firmy „Darjan” w Hoczwi rozbiła pozostałe elementy fundamentów i zbrojenia pod boczną nawę, wywożąc gruz na miejsce obok dzwonnicy oraz równając (plantując) cały teren wokół kościoła. W następnych dniach 27–28 czerwca geodeci na nowo musieli wytyczyć punkty osi do których trzeba było odnieść wykopywanie ziemi pod ławy fundamentowe.
W dniach: 2–3 lipca panowie Witold i Krzysztof Borgosz wykopali koparką rowy pod fundamenty, wywożąc wywrotką ziemię na plac na tzw. Starym Majdanie. Później pan Krzysztof Borgosz przywiózł z kamieniołomu w Rabe dwie wywrotki tzw. podsypki potrzebnej do utwardzenia i odizolowania terenu przed wylaniem fundamentów. W kolejnych dniach: 4–7 lipca przygotowywano tzw. ławice i szalunki pod ławy fundamentowe. W dniu 10 lipca w godz. 9.00 – 14.30 wylano 32 kubiki betonu B-20. Pracowały przy tym dwie brygady z Krzywego, Przysłupia oraz Lisznej.
Po dniu odpoczynku (czas na stwardnienie betonu), 12 lipca rozpoczęło się rozbieranie szalunków oraz odpowiednie zabezpieczenie fundamentów i ławicy warstwą izolacyjną abizolu. Od 13 lipca rozpoczęły się prace murarskie, związane z stawianiem ścianek podpiwniczenia z pustaków betonowych z odpowiednią warstwą izolacyjną styropianu oraz zalewaniem ich od wewnątrz betonem. W dniach 24 – 26 lipca przeprowadzono prace kanalizacyjne związane z izolacją terenu, z podłączeniem odprowadzenia do kanalizacji oraz zrobieniem tzw. odwodnienia – zasypano rurę która służyła jako odprowadzenie wody z wykopów fundamentów. Oczekiwano na przywóz transportu pustaków z Sanoka, który w minionym tygodniu uległ opóźnieniu. Od piątku 27 lipca rozpoczęto dalszy ciąg prac przy murowaniu i zalewaniu pustaków betonowych. Prace te trwały do miesiąca sierpnia, aż do zalania pierwszej płyty oddzielającej część piwniczną od ścian bocznych.

Do rozbudowanej świątyni parafianie weszli na nabożeństwa w dniu 17 października 2010 r., oczekując na ten wielki moment, jakim jest poświecenie i konsekracja świątyni.
Trwają w dalszym ciągu w prace związane z dziełem rozbudowy świątyni parafialnej, zarządza nimi kierownik budowy p. Tadeusz Potoczny z Cisowca. Prace w większości realizowała firma rodzinna pod kierunkiem majstrów: p. Stanisława Łonyszyna i Krzysztofa Chorążaka z Berezki.
W tym roku udało się dokończyć modernizację dachu nawy bocznej. W późniejszym czasie kontynuowane były prace związane z budową wieży. Następnie zostało wykonane zadaszenie wieży. Na wieży umieszczono krzyż i kulę wykonane przez firmę p. Stopyry z Grodziska Górnego. Rozpoczęły się prace tynkarskie wieży, które wykonywali trzej tynkarze pod kierunkiem p. Zarzyckiego z Uherzec Mineralnych. Po zakończeniu tych prac umieszczono i zabezpieczono wieżę instalacją odgromową. Te prace wykonywali miejscowi majstrowie, wykopy pod bednarkę wykonali skazani z OZ w Jabłonkach. W pracach wykończeniowych współpracowała firma p. Kłosowskiego. Po wykonaniu tych prac założono dzwon i sygnaturkę na wieży. Konstrukcję pod zamontowanie dzwonu wykonał p. Piotr Szarek, który wspólnie z p. Bronisławem Marszałek i skazanymi z OZ Jabłonki zamontowali dzwony na wieży. Przy montowaniu sygnaturki prace pomocnicze wykonał p. Jan Misiorek. Na zakończenie tych prac zamontowano na wieży cztery żaluzje zabezpieczające pierwszą kondygnację wieży, które wykonali p. Orzechowscy /ojciec i syn/ ze Średniej Wsi.
W międzyczasie skazani pod kierunkiem gospodarzy budowy: p. Jana Misiorka i Piotra Szarka wykonali prace przesunięcia, malowania i konserwacji ołtarza polowego, posadzenia drzewek ozdobnych od strony ogrodzenia, cięcie drzewa na opał, prace gospodarcze i porządkowe, prace tynkarskie i ociepleniowe, remont dachu nad garażem i budynkami gospodarczymi. Wewnątrz świątyni wykonano roku ławki i konfesjonał, zmodernizowano stare ławki i stary konfesjonał, wykonano konstrukcję mocującą pod zawieszenie chorągwi, wykonano panel ołtarza soborowego, a także zmodernizowano krzyż w ołtarzu. W późniejszym czasie wykonano trzy fotele, dwa zydle oraz dwa sedilia dla służby liturgicznej, a także stolik pod paramenty prezbiterium. Te wszystkie prace wykonali parafianie: p. Bogdan Niemczyk i Ireneusz Misiorek z Lisznej.
Dnia 24 kwietnia 2013., rozpoczął się kolejny etap rozbudowy świątyni. W tym roku zostały zaplanowane prace tynkarskie – elewacja zewnętrzna kościoła. Prace tynkarskie wykonuje 5-osobowa brygada tynkarzy z Izdebek.

Od początku września 2013 trwają kolejne prace budowlane przy świątyni: założono barierki chromo-niklowe, firma Bruk – Rem z Przysietnicy pod kierunkiem p. Stanisława Szczepka układa kostkę na placu wokół kościoła i przy wjeździe. Pozostają jeszcze wylewki oraz montaż pieca na olej opałowy w kotłowni przy kościele.

28. 20 rocznica tragicznej katastrofy lotniczej śmigłowca

15rk11

Tablica pamiątkowa katastrofy śmigłowca w 1990 r.

W dniu 10 stycznia 2011 r. przeżywaliśmy 20 rocznicę tragicznej katastrofy lotniczej śmigłowca, który rozbił się w Cisnej.
W dniu 25 listopada 1990 roku, jeden z mieszkańców Dołżycy, który wracając z lokalu wyborczego w Cisnej, spostrzegł leżącą opodal drogi drewnianą skrzynię. Po otwarciu skrzyni ujrzał makabryczny widok: w środku leżały zwłoki kobiety. Rozpoczęło się śledztwo w sprawie zabójstwa 57-letniej kobiety, która zaginęła w okolicach PEWEXU przy ul. Piłsudskiego w Rzeszowie. W związku z wieloma niewiadomymi oficerowie śledczy postanowili poszukać świadków wydarzenia za sprawą popularnego Magazynu Kryminalnego „997” prowadzonego przez Michała Fajbusiewicza i emitowanego przez TVP 2. 9 stycznia 1991 roku na lotnisku w Krośnie wylądował śmigłowiec Mi-8T ze 103. Pułku Lotniczego Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Na pokładzie śmigłowca znajdowała się ekipa telewizyjna, która miała zrealizować rekonstrukcję zdarzeń na miejscu czyli w Dołżycy.
W dniu 10 stycznia 1991 roku śmigłowiec wystartował z Krosna i po kilkunastu minutach lotu wylądował w Dołżycy. Dowódca załogi wyraził zgodę, aby na pokład zabrać pasażerów, którzy chcieli przy tej okazji obejrzeć z wysokości pobliską okolicę. Obok załogi pokładowej, którą tworzyli dwaj piloci i technik pokładowy, do śmigłowca weszło sześciu policjantów i jeden pracownik cywilny Policji. W tym czasie ekipa filmowa z Michałem Fajbusiewiczem pojechała nagrać jeszcze zdjęcia w Dołżycy. W czasie katastrofy wszyscy stracili życie.
W pierwszą rocznicę katastrofy policjanci i mieszkańcy Cisnej wznieśli na jej miejscu pamiątkowy obelisk. Dokładnie 20 lat po tej katastrofie odbyły się uroczystości rocznicowe w Cisnej, na które przybyły rodziny tragicznie zmarłych, koledzy i policjanci z Podkarpacia. Uroczystości rozpoczęła Msza Św. w intencji ofiar o godz. 12.00. Mszę świętą celebrowali kapłani: ks. Marek Typrowicz – wicedziekan dekanatu lutowiskiego i proboszcz parafii Ustrzyki Górne – brat jednego z tragicznie zmarłych policjantów oraz ks. Janusz Marszałek, który wygłosił okolicznościową homilię. W czasie Eucharystii obowiązywał ceremoniał wojskowy, a w liturgii asystowała Kompania Honorowa Komendy Wojewódzkiej w Rzeszowie. Po nabożeństwie w świątyni wszyscy uczestnicy udali się samochodami i autokarem pod obelisk, w miejscu, w którym rozbił się śmigłowiec. Całość rozpoczął meldunek dowódcy uroczystości. Po nim nastąpiły wystąpienia Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Policji i gości. Pamięć zmarłych wspominali: nadinspektor Józef Gdański – Podkarpacki Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie, wójt gminy Cisna – Renata Szczepańska i red. Michał Fajbusiewicz – autor Magazynu Kryminalnego „997”. Następnie ks. proboszcz poprowadził modlitwę za zmarłych. Rozpoczął się Apel Poległych. Następnie Kompania Honorowa Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie oddała salwę honorową, po której sygnalista zagrał na trąbce utwór „Cisza”. Na zakończenie przedstawiciele Policji oraz rodziny tragicznie zmarłych złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod obeliskiem.

29. Duszpasterstwo Turystyczne

Duszpasterstwo Turystyczne Archidiecezji Przemyskiej zorganizowało w niedzielę, 29 kwietnia 2012 r. Powitanie Wiosny w Cisnej, a zarazem rozpoczęcie letniego sezonu turystycznego. Po Mszy św. o godz. 10.00 w kościele parafialnym w Cisnej uczestnicy wyszli na trasę prowadzącą na Łopiennik. Na trasie odbyło się Nabożeństwo Światła.

W niedzielę, 13 października 2013 r. Duszpasterstwo Turystyczne, pod przewodnictwem i z inicjatywy ks. prof. Kazimierza Bełcha z Przemyśla, uczestniczyło w XIII Dniu Papieskim w Bieszczadach. Obchody zainaugurowała uroczysta Msza św. w kościele parafialnym w Cisnej. Koncelebrze przewodniczył ks. Konrad Dyrda, a Słowo Boże wygłosił ks. Jacek Michno. W czasie Mszy Św. oprawę muzyczną na gitarze animował ks. Bogusław Czerwiński. Na zakończenie Eucharystii, proboszcz parafii Cisna – ks. Janusz Marszałek, podziękował za wspólną modlitwę kapłanom i wszystkim uczestnikom Dnia Papieskiego oraz pozdrowił wszystkich turystów. Po błogosławieństwie było uroczyste ucałowanie relikwii bł. Jana Pawła II. Po Mszy Św. grupa ok. 150 osób uczestniczyła w wejściu na jeden ze szczytów Bieszczadów, na liczącą 1103 m n.p.m. Hyrlatą. Wejście na szczyt trwało ok. trzech godzin. W trakcie wejścia na szczyt była odprawiona Droga Krzyżowa. Przypomniano na niej m.in. teksty papieża-Polaka. Na szczycie modlono się, śpiewano, czytano wybrane fragmenty nauczania Jana Pawła II oraz wspominano polskiego papieża.

W dniu 26 kwietnia 2015 r., w Niedzielę Dobrego Pasterza, w kościele parafialnym w Cisnej Duszpasterstwo Turystyczne Archidiecezji Przemyskiej przeżywało „Powitanie Wiosny”. Całość zainaugurowała Uroczysta Msza Św. w kościele parafialnym w Cisnej o godz. 10.00, której przewodniczył ks. Rafał Kapuściński – wikariusz parafii pw. Św. Piotra i Jana w Krośnie. Mszę Św. koncelebrowali: ks. prof. Kazimierz Bełch – diecezjalny duszpasterz turystyki oraz ks. Bogusław Czerwiński – proboszcz parafii Kostarowce, który muzycznie, grając na gitarze animował cała liturgię. Słowo Boże wygłosił w czasie Mszy Św. ks. Janusz Marszałek. Po Mszy Św. turyści wraz ze swoimi duszpasterzami udali się na zaplanowany wcześniej szlak.

30. Peregrynacja Krzyża Papieskiego I Relikwii Bł. Jana Pawła II

peregryn12

Krzyż Papieski w kościele parafialnym

W dniach: 12/13 czerwca 2012 r. parafia Cisna przeżywała Uroczystość Peregrynacji Krzyża Papieskiego i Relikwii Bł. Jana Pawła II. Uroczystości rozpoczęły się o godz. 17.00. Przewodniczył im Metropolita Przemyski, Ks. Abp Józef Michalik, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Homilię wygłosił ks. dr Marek Machała, który prowadził rekolekcje. W trakcie uroczystości Ks. Arcybiskup udzielił dziewięciu kandydatom – uczniom kl. III Gimnazjum sakramentu bierzmowania. Sakrament bierzmowania przyjęli: Roksana Chochoła, Wojciech Gawrych, Kamila Kobus, Magdalena Łopatko Gabriela Paprocka, Agnieszka Sołtysik, Adrian Wójtowicz, Dawid Szymański i Mateusz Żak. Po zakończeniu Mszy Św. i ucałowaniu relikwie Bł. Jana Pawła II, o godz. 21.00 Ks. rekolekcjonista poprowadził Apel Jasnogórski, a o godz. 21.37 – w godzinę śmierci Jana Pawła II, Mszę Św. w intencji powołań kapłańskich i zakonnych odprawił i homilię wygłosił ks. Rafał Borcz – wikariusz parafii Rokietnica, który jako diakon pracował w Cisnej w czasie praktyki duszpasterskiej w Wielkim Poście
Następnego dnia, 13 czerwca 2012. o godz. 8.00 ks. rekolekcjonista sprawował Mszę Św. w intencji chorych i cierpiących. O godz. 9.00 Krzyż Papieski i Relikwie Bł. Jana Pawła II pod eskortą strażaków został przewieziony do Przysłupia, gdzie o godz. 9.30 Mszę Św. odprawił ks. Rafał Borcz, a homilię wygłosił ks. Marek Machała. Następnie Krzyż powrócił do Cisnej. Od godz. 11.00 Adorację Krzyża przeżywały dzieci ze Szkoły Podstawowej, a od godz. 12.00 młodzież Gimnazjum w Cisnej.
O godz. 15.00 rozpoczęła się Msza Św. dziękczynna o bł. Janie Pawle II na zakończenie Peregrynacji, której przewodniczył i słowo Boże wygłosił Ks. Proboszcz. Po Mszy Św. nastąpiło pożegnanie Krzyża Papieskiego i Relikwii Bł. Jana Pawła II – odprowadzenie do samochodu – kaplicy i pod eskortą samochodów Straży Leśnej z Baligrodu oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Baligrodu i Cisnej Krzyż wraz z relikwiami odwieziono do parafii Baligród.

31. Jubileusz „10-15-20”

jubileusz1

o. M. Drąg, ks. J. Marszałek i o. J. Wolan

W dniu 23 czerwca 2013 roku obchodziliśmy w kościele parafialnym w Cisnej poczwórny Jubileusz: 10 rocznicę Peregrynacji Obrazu MB Częstochowskiej, 15 lat rozpoczęcia działań ewangelizacyjnych w naszej Archidiecezji we Wspólnocie Ewangelizacyjnej „ADONAI”, które dały początek SNE Św. Jakuba Apostoła, uczestnictwie w inicjatywach ewangelizacyjnych w ramach: Przystanku Jezus, SMAP i WEB „Bieszczady dla Jezusa” oraz 20-lecie kapłaństwa połączone z 10-leciem pobytu ks. proboszcza Janusza Marszałka w parafii Cisna. Uroczystej Mszy Św. koncelebrowanej o godz. 11.15 przewodniczył ks. Janusz Marszałek, homilię wygłosił o. Marcin Drąg OFMConv. W czasie Mszy Św. o Wspólnocie „Adonai” garść wspomnień przybliżył o. Jacek Wolan SP. W koncelebrze uczestniczyli: ks. Rafał Borcz – wikariusz parafii Dubiecko, ks. Janusz Krygowski – kapelan SS. Nazaretanek w Komańczy i o. Amadeusz Irzyk – proboszcz parafii Wetlina. Pod koniec Mszy Św. przedstawiciele parafii i Wspólnoty „Adonai” złożyli życzenia miejscowemu proboszczowi. Życzenia w imieniu Urzędu Gminy Cisna złożyła Wójt Gminy – p. Renata Szczepańska. W uroczystościach uczestniczyli zaproszeni goście, wśród nich: Europoseł p. Elżbieta Łukacijewska, Wójt Gminy Baligród – p. Agata Pomykała, Wójt Gminy Cisna – p. Renata Szczepańska, Przewodniczący Rady Gminy – p. Grzegorz Łukacijewski, rodzice ks. J. Marszałka i ks. J. Krygowskiego oraz licznie zgromadzeni przedstawiciele Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Adonai”. po zakończeniu Mszy Św. rozdano pamiątkowe obrazki, a zaproszeni goście udali się na okolicznościowy obiad przygotowany przez panie pracujące w BOS w szkole.

salvator1

Zespół „Salvator”

W niedzielę, 23 czerwca 2013 r. o godz. 17.00, w Gminnym Centrum Kultury i Ekologii w Cisnej rozpoczął się Koncert Dziękczynny, jako II część składająca się na Jubileusz „10/15/20”. Koncert Dziękczynny poprowadzili kreatywnie i brawurowo: Wojciech Czuba i Marcin Gwizdak, którzy w przerwie między występami prowadzili gry i zabawy integracyjne z racji Dnia Ojca. W czasie koncertu wszyscy uczestnicy mogli kosztować wyrobów regionalnych wykonach przez nasze rodzime gospodynie, pod kierunkiem p. Haliny Rachwalskiej. W koncercie wzięły udział zaproszone zespoły: Chór Kameralny „Alter Ego”, Zespół Folklorystyczny „Łopienka”, Quartet Okazjonalny, Zespół „Widymo” z Sanoka oraz Legendarny Zespół Ewangelizacyjny „Salvator”, który po ośmiu latach od momentu zawieszenia działalności powrócił na scenę z racji Jubileuszu. Zespół wystąpił w składzie: o. Marcin Drąg – vocal, Kasia Żyła–Sas – vocal, Kasia Liptak – flet i vocal, Irek Chmura – vocal, Maciek „Adaś” Adamów – gitara akustyczna, Piotr Drzystek – gitara elektryczna, Wojtek „Joseph” Wanat – instrumenty klawiszowe, Ks. Janusz Marszałek – instrumenty perkusyjne, gitara i vocal, Marcin „Marshall” Strączek – gitara basowa i Marcin „Cupcool” Krupa – perkusja.

32. Warsztaty szkolne w Łopience

53lop

Warsztaty szkolne w Łopience

W sobotę, 13 września 2014 r. przy zabytkowej cerkwi w Łopience, w liturgiczne wspomnienie Św. Jana Chryzostoma, odbyły się po raz drugi warsztaty dla dzieci i młodzieży z Zespołu Szkół w Cisnej. Rozpoczęły się o godz. 10.00 Mszą Św. u stóp ikony Matki Bożej Łopieńskiej w intencji dzieci i młodzieży oraz prowadzących.
Po Mszy św. rozpoczęły się zaplanowane wcześniej warsztaty. Odbywały się one w kilku miejscach wokół cerkwi, pod kierunkiem kilku instruktorów. Organizatorzy przygotowali zatem warsztaty: muzyczne, animacyjno-ruchowe, kulinarne, modelinowo-malarskie i garncarskie. Była także możliwość jazdy konnej dla dzieci, młodzieży i starszych.

33. Zmiana proboszcza

Z dniem 22 sierpnia 2015 r. ks. Janusz Marszałek opuszcza parafię Cisna, aby objąć posługę proboszczowską w parafii Nozdrzec k/ Dynowa. W tym dniu parafię objął ks. Zbigniew Łuc, który pracował dotychczas w parafii Pełnatycze. Uroczyste wprowadzenie nowego proboszcza w obecności ks. dziekana Mieczysława Bąk z Leska, odbyło się w niedzielę 23 sierpnia 2015 r.

34. Odpust w Przysłupiu

1 listopada 2015 r. w Przysłupiu, Mszy świętej odpustowej z racji Uroczystości Wszystkich Świętych przewodniczył i homilię wygłosił  ks. Janusz Łuc – Dyrektor Ośrodka Rekolekcyjnego w Rzepedzi. Na zakończenie Eucharystii odmówiono Litanię do Wszystkich Świętych, polecając świętym patronom całą wspólnotę parafialną. Przy śpiewie pieśni eucharystycznych odbyła się procesja wokół świątyni. Z błogosławieństwem Bożym uczestnicy uroczystości rozeszli się do swoich domów.